Dünya

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yenilenebilir enerji kaynakları önemi her geçen gün artan bir kaynaklardır.

Yenilenebilir Enerji Nedir?

Yenilenebilir enerji, kısa sürede yenilenebilen bir kaynaktan gelen yakıttır. Buna güneş, rüzgar, su, jeotermal enerji ve biyoenerji dahildir. Yenilenebilir enerji kaynakları her zaman mevcut olmayabilir. Örneğin, – rüzgar türbinlerini çalıştıracak rüzgar yoksa veya güneş enerjisini azaltan bulutlu günler – yenilenemeyen kaynakların kullanımının azaltılmasında önemli bir rol oynarlar. Dahası, bu kaynakların çoğu sera gazlarını doğrudan atmosfere salmamaktadır.

Bu konuda hazırlanmış sizlere tavsiye edebileceğimiz videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Çeşitleri Nelerdir?

1. Güneş Enerjisi Nedir? (Solar Power)

yenilenebilir_enerji_kaynaklari_günes_enerjisi_nedir

En geniş anlamıyla, güneş enerjisi dünyadaki tüm yaşamı destekler ve kullandığımız diğer tüm enerji kaynaklarının orijinal kaynağıdır. Güneş enerjisi, Dünya’ya ulaşan Güneş ışınlarıdır (güneş radyasyonu). Milyonlarca yıldır nükleer füzyon yoluyla güneş radyasyonu üreten bu santral o kadar çok enerji üretiyor ki, bir saatte Dünya’ya ulaşan güneş ışığı miktarı, bir yıl boyunca tüm dünyanın enerji ihtiyacını karşılayabilir! Dünya atmosferinin dışında, Güneş’in enerjisi metrekare başına yaklaşık 1.300 watt içerir. Bu ışığın yaklaşık üçte biri uzaya geri yansır ve bir kısmı atmosferimiz tarafından emilir. Güneş enerjisi doğrudan suyu veya alanları (örneğin bir sera) ısıtmak için kullanılabilir. Bu süreçte güneş radyasyonu şeklindeki enerji, termal veya ısı enerjisine dönüşür. Güneş enerjisi ayrıca fotovoltaik veya güneş enerjisi santralleri aracılığıyla elektriğe dönüşür.

Hava kirliliği yaratmayan böylesine şaşırtıcı bir güç kaynağıyla, neden daha fazla kullanmadığımızı kendinize soruyor olabilirsiniz. Sorun, Güneş’in gücünü verimli bir şekilde kullanma becerimizde yatıyor. Şu anda güneş ışığını yakalayan ve enerjiye dönüştüren güneş panellerinin üretilmesi pahalı ve verimsiz, ancak teknoloji gelişiyor. Yeni Zelanda’da henüz güneş enerjili elektrik santrali bulunmamaktadır.

2. Yenilenebilir Rüzgar Gücü Nedir? ( Wind Power )

Yenilenebilir_enerji_kaynagi_rüzgar_enerjisi

İnsanlar rüzgarın kinetik enerjisini makineleri çalıştıran, tahılları öğüten ve su pompalayan mekanik enerjiye dönüştürmek için yüzlerce yıldır rüzgarı kullanıyorlar.

Modern teknoloji rüzgar değirmenleri, elektrik üreten jeneratörleri döndüren kanatları çalıştırmak için rüzgarı kullanır. Rüzgar enerjisi, hava kirliliği yaratmadığı için “yeşil” bir teknoloji olarak selamlanıyor. Bununla birlikte, rüzgar çiftlikleri verimli olmak için çok sayıda rüzgar türbinine ihtiyaç duyuyor. Rakipler ise gürültüden şikayet ediyor. Bazı kişilerin gözüne batıyor ve büyük rüzgar türbinlerinin yabani kuş popülasyonlarını tehlikeye atabileceğine dair korku duyuyorlar.

3. Yenilenebilir Hidro Gücü Nedir? (Su Gücü)

Rüzgar enerjisi gibi, hidroelektrik uzun süredir enerji üretmek için kullanılıyordu – Mısırlılar 2000 yıl önce tahıl öğütmek için hidroelektrik kullanıyorlardı. Hidro güç, elektrik üretmek için en yaygın yenilenebilir enerji biçimidir. Yeni Zelanda’nın elektrik arzının yaklaşık yüzde 70-80’inin hidroelektrik yoluyla üretildiği tahmin edilmektedir. Nehirleri dolduran ve daha sonra hidro enerjiyi harekete geçiren Dünya üzerindeki suyun hareketi, su döngüsünden kaynaklanmaktadır. Suyun gücünü kullanmak için,su  genellikle barajlarda depolanır. Daha sonra bir jeneratörün türbinlerini çalıştıran borulardan geçirilir.

Hidroelektrik için barajlarda su depolamanın faydaları arasında su sporları ve rekreasyon alanları bulunmaktadır. Bununla birlikte, nehirlerin değiştirilmesi bir bölgenin ekolojisine zarar verebilir, örneğin balık göçüne müdahale edebilir. Şimdi, önerilen herhangi bir hidroelektrik santrali, sahip olabilecekleri ekolojik ve yerel etkileri hesaba katmalıdır.

4. Yenilenebilir Jeotermal Enerji Gücü Nedir?

Yenilenebilir Jeotermal Enerji Gücü Nedir

Jeotermal enerji, Dünya’da tutulan ısıdan elde edilir. Bu ısıyı kullanmak için, ısıyı (buhar veya su) taşıyan bir sıvıya ihtiyacımız var. Sıvı, yer kabuğundaki gözenekler ve çatlaklardan geçebilmelidir. Bir ısıtılmış sıvı kaynağı dünya yüzeyine yeterince yakın olduğunda, jeotermal sıvıyı yukarı taşımak için kuyuları zemine açılabilir. Yeni Zelanda’da, birkaç düşük ve yüksek sıcaklık jeotermal sahası vardır; en ünlü bölge, jeotermal rezervuarın 200–340 ° C arasındaki sıcaklıklara ulaştığı Taupo Volkanik Bölgesi’dir. Kullanılan birkaç teknoloji var. En yaygın olarak, su veya buhar, bir elektrik santralinde, jeneratörleri elektrik enerjisi üretmeye yönlendiren ikincil bir sıvıyı ısıtmaktadır.

Jeotermal enerjinin yan etkileri çoğunlukla zeminden çıkarıldıktan sonra su veya buharla ne yapıldığı ile ilgilidir. Jeotermal enerji santralleri CO2 üretir – ancak fosil yakıtlı santrallerden çok daha azdır.

5. Yenilenebilir Biyoenerji Gücü Nedir?

Biyoenerji, biyokütlenin ısı, ışık, elektrik gücü veya taşıma yakıtı gibi bir enerji türü üretecek şekilde dönüştürülmesi anlamına gelir. Örneğin yangında odun yakmak biyoenerji kullanmaktır. Enerji kaynağı olarak kullanılan doğal malzemeler odun, bitkiler ve hatta bakteri olabilir.

Artan petrol fiyatları ve fosil yakıtların ne kadar uzun süre mevcut olacağına dair endişeler var. Bu nedenle insanlar bıçkı fabrikalarından gelen yan ürünleri kullanmak, yemeklik yağları yeniden kullanmak ve hızlı büyüyen bitkiler dikmek gibi alternatifler arıyor. Böylelikle biyoenerji son yıllarda büyük ilgi gördü. Biyoenerji kullanılabilir bir yakıta dönüştürülür. Bu kaynaklar yenilenebilirken, sera gazı üretirler.

İçeriklerimizin tamamına erişmek için buraya tıklayarak ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu