Teknoloji

VPN Nedir, VPN Ne İşe Yarar?

VPN nedir nasıl kurulur, vpn ne işe yarar? VPN neden kullanılır?  Tüm bu soruların cevaplarına baktığımızda ortaya çok basit bir anlam çıkıyor: Virtual Private Network, yani Sanal Özel Ağ. İster bireysel ister büyük bir şirket olun, VPN kullanmanın birçok faydası vardır. Seyahat etmek ve halka açık Wi-Fi kullanmak, hassas bilgileri iletmek ve hatta Netflix’teki eğlence seçeneklerinin keyfini çıkarmak, VPN kullanımıyla daha güvenli bir şekilde yapılabilecek etkinliklerdir.

VPN olarak bilinen sanal bir özel ağ, gerçek IP adresinizi gizleyerek ve internete erişmek için güvenli, şifreli bir tünel oluşturarak çevrimiçi etkinliğinizi ve gizliliğinizi korur. Hiçbir gözetleyici, izleyici veya diğer ilgili üçüncü taraflar, çevrimiçi etkinliğinizi izleyemez. Ayrıca, kısıtlanmış içeriğin engellemesini kaldırmak için farklı ülkelerdeki sunucuları dolaşarak yeni bir internet özgürlüğü düzeyine ulaşabilirsiniz. VPN yazılımını indirdikten sonra, bir cihazı güvenli hale getirebilir ve basit bir tıklama ile küresel içeriğe erişebilirsiniz.

VPN Nedir?

İnterneti kullanırken, cihazınız web’deki diğer taraflarla sürekli veri alışverişinde bulunur. Farkında bile olmadan, web sitelerine ve diğer meraklı gözlere gerçek IP adresinize (gerçek konumunuzu verir), tarama geçmişine, işletim sistemi bilgilerine ve cihaz tanımlayıcılarına ve daha pek çok şeye erişme izni veriyorsunuz.

Bir VPN size yeni bir anonim IP adresi atar, internet bağlantınızı ağındaki bir sunucu üzerinden yeniden yönlendirir ve verilerinizi şifreler. Bu, cihazınız (örneğin akıllı telefon veya dizüstü bilgisayar) ile internet arasında güvenli bir tünel oluşturur. Ayrıca kimliğinizi ve internet servis sağlayıcınızdan (ISP), devlet kurumlarından, bilgisayar korsanlarından ve diğer üçüncü taraflardan gelen çevrimiçi trafiği de maskeler. Kısacası çevrimiçi kimliğinizi gizleyerek internette anonim olarak gezinmenize olanak tanır.

İyi bir VPN, bu hassas verilerin ve çevrimiçi etkinliğin gizli kalmasını sağlar. Sunucunuzun nerede olduğunu seçebildiğiniz için, sansürü atlayarak veya Netflix, DisneyPlus, HBOMax ve daha fazlası gibi coğrafi kısıtlamalı hizmetlerin engellemesini kaldırarak interneti daha özgürce kullanmanıza da yardımcı olur.

Vpn_nedir_VPN_nasıl_yapılır?

VPN Nasıl Çalışır?

Bir VPN’ye bağlanmak genellikle oldukça basittir. Bir VPN sağlayıcısına abone olduktan sonra VPN yazılımını indirip kurarsınız. Kurulumdan sonra bağlanmak istediğiniz sunucuyu ülke bazlı olarak seçersiniz ve VPN bağlantısını tamamlayabilirsiniz.

Giriş ve çıkışları bilmek ister misiniz? Bağlantı kurulduktan sonra, verilerinizin şifreli bir tünel üzerinden nasıl iletildiğine göz atın

  1. Bilgisayarınızdaki VPN istemci yazılımı, veri trafiğinizi şifreler ve güvenli bir bağlantı üzerinden VPN sunucusuna gönderir. Veriler ISP’nizden geçer, ancak şifreleme nedeniyle çok karıştırılmıştır, artık şifresini çözemezler.
  2. Bilgisayarınızdaki şifrelenmiş verilerin şifresi VPN sunucusu tarafından çözülür.
  3. Verileriniz daha sonra internete gönderilir ve size, yani kullanıcıya yönelik bir yanıt alır.
  4. İnternet trafiği VPN sunucusu tarafından tekrar şifrelenir ve vpn yapan kullanıcıya geri gönderilir.
  5. Cihazınızdaki VPN istemcisi, verileri gerçekten anlayıp kullanabilmeniz için verilerin şifresini çözecektir.

VPN uygulamaları cihazınızda arka planda çalışır ve başka hiçbir şeye müdahale etmez. Wi-Fi ağınıza temel bir güvenlik katmanı eklerler.

Free VPN Uygulamaları Nelerdir?

Bir çok insan free vpn indir diyerek çeşitli güvenilir olmayan VPN uygulamaları indirirler. Bir çok VPN uygulaması aslında sizin trafiğinizi şifrelediği gibi aynı zamanda trafiğinizi kayıt altında tutar. Bu sebeple kullanılacak Free VPN hizmetleri seçilirken dikkatli olunmalıdır.

Güvenilir Free VPN Uygulamaları Nelerdir?

Diğer yazılarımızı da göz atmak için Ana Sayfamızı Ziyaret etmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu