Eğlence

Uyarlama Film Nedir?

Film için bir tanım yapmak gerekirse, gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza giren ve kendine büyük bir yer ayrılmasını sağlamış olan hareket eden fotoğraflar bütünü denilebilir. Filmler zaman içinde gelişime uğramış ve farklı türde filmler oluşturulmaya başlanmıştır. Bunlardan bir çeşidi de uyarlama filmlerdir.

Uyarlama Nedir?

1900’lü yılların başında hayatın bir parçası haline gelen film ve film sektörü, her gün gelişerek hayatını sürdürmektedir. Film denilen bu yeni dünyanın hareketli varlığı, kimi zaman, senaristler tarafından yazılan özgün senaryolar; kimi zaman da, halihazırda var olan bir kitap, çizgi roman, bilgisayar oyunu veya ünlü bir tablodan esinlenilerek yazılan senaryolara dayandırılarak ortaya çıkartılır. Bu şekilde, var olan yazılı veya çizili eserlerden yararlanılarak veya temeli onlara dayandırılarak oluşturulan filmlere, uyarlama film demek mümkündür. Böyle uyarlamalarda, yararlanılan eser için eserin sahibiyle görüşerek bir telif anlaşması yapılır. Anlaşma sonrası yapılan uzun süreli çalışmalar sonucunda ise karşımıza çıkan bazı uyarlama filmler şunlardır: Yeşil Yol (film), Yüzüklerin Efendisi (film), Game of Thrones (dizi), Yenilmezler (film) , Aşk-ı Memnu (dizi), Aşk ve Gurur (film), Madame Bovary (film), İnci Küpeli Kız (film), Da Vinci Şifresi (film), Çalıkuşu (dizi), Hababam Sınıfı (film), Açlık Oyunlar (film).

Kore Dizileri 2021 Mutlaka İzlenmesi Gerekenler yazımız dikkatinizi çekebilir.

Uyarlama Filmler

Adı geçen filmlerden ilki olan Yeşil Yol, Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanarak yapılmıştır. Madame Bovary, Yüzüklerin Efendisi gibi filmler de aynı şekilde kitaplardan uyarlama filmlerdir. Yenilmezler, İngilizcesiyle The Avengers ise Marvel Comics tarafından hazırlanan çizgi roman serisinden uyarlanarak film sektörüne kazandırılmıştır. İnci Küpeli Kız adlı film ise Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in eserlerinden biri olan “İnci Küpeli Kadın” adlı meşhur tablonun hikayesini anlatan uyarlama denilebilecek bir filmdir.

Uyarlama Diziler

Uyarlama filmler haricinde sektörde uyarlama diziler de vardır. Bunlar arasında yıllardır gündemden düşmeyen, dizi listelerinin hala top10 sıralamasında yerini koruyan Game of Thrones dizisidir. Türkçe adıyla Taht Oyunları, George R.R. Martin tarafından kaleme alınan aynı adlı seriden uyarlanmıştır. Meşhur “winter is coming” sözünü tüm dünyaya tanıtan eserdir. Kitaptan diziye veya filmlere uyarlandıkları gibi oyunlara da uyarlandıkları olur. Ayrıca ’anime’ olarak bilinen mangalardan uyarlanmış çizgi diziler de vardır: Naruto, Death Note, Bleach, Attack on Titan, Sword Art Online vb.

Kiminin kitabını okumayı seçtiği, kiminin dizisini veya filmini izlemeyi tercih ettiği ve bazı kesiminde ‘Ben oyununu oynayacağım.’ dediği uyarlamalar bu şekildedir.

Benzer içerikleri keşfetmek için “Eğlence” kategorimize göz atabilirsiniz.

 

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu