Start-Up

Start Up Ne Demek ?

Günümüzde sık duymaya başladığımız bir kavram olan start up nedir ? Start up ile şirketleşmek mümkün mü gibi sorularını cevaplayacağız.

Start up ne demek sorusuna cevap vererek başlamak en doğrusu olacaktır. Start up dediğimizde bir çok insanın aklına girişimcilik gelmektedir. Bir çoğuna göre ise karmaşık teknolojilerle uğraşan bir grup insanın yaptığı işler olabilir. Bize göre ise girişimcilik, fikir ve teknolojinin birleştiği bir kavramdır. İlk olarak ABD’de çıkan bu kavram kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. Kısa sürede ” start-up projeleri , start-up şirketleri” gibi kavramlar türedi.

Start Up nedir ? 

Girişimcilik, yaratıcı fikir ve teknoloji. Temelde yatan 3 temel unsur. Genel anlamıyla ise herhangi bir soruna çözüm bulmak için yola çıkan bir grup ya da kişinin ortaya koyduğu proje diyebiliriz. İngilizceden dilimize çevrilirken; başlamak, ayağa fırlamak, sıçramak gibi anlamlar ifade etmektedir. Genel olarak start-uplara baktığımızda hızlı büyüyen ve ani patlamalar yapan başarılı fikirler olduğunu görüyoruz. Bu durum da aslında günlük hayatımızdaki küçük sorunların aslında ne kadar değerli olduğunu ortaya çıkartıyor. Yani start up ne demek sorusuna verilecek en güzel cevap, hayatımızdaki sorunlara inovatik çözümler bulmak ve bunu ticarileştirmek diyebiliriz.

Start up nasıl kurulur ?

Önce bir soruna karşı geliştirdiğiniz bir çözüm öneriniz olması gerekiyor. Bu fikrinizin soruna çözüm olabilecek olmasını projelendirmeniz gerekiyor. Daha sonra çeşitli platformlarda bu fikrinizi anlatarak çeşitli fonlamalar ve topluluklardan yatırım toplayabilirsiniz. Bu konuda çeşitli kredi destekleri de bulunsa da bir start up için en güzel destek kredi değil, yatırımcılardır. Yatırımcıya bu start up projesinin risklerini anlatırsınız ve bu riskleri göze alarak yatırım yapar. Kredi almak istediğinizde ise banka sizden somut bir şeyler isteyecektir. Bu ise projenizi çıkartmanızda size destek olmak yerine, proje çıktıktan sonraki büyüme aşamalarında yardımcı olacaktır.

Start up şirketleri hangileri ?

start up şirketistart up şirketistart up şirketistart up şirketi

Start up ne demek sorusundan sonra şimdi ise biraz start up şirketlerini tanıyalım. Saymakla bitmeyen bir çok start up şirketi bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinenleri; Armut, iyzico, scorp, BiTaksi, Getir ve birçok şirket. Bu şirketler hayatımızdaki bazı sorunlara çözümler üretmenin yanı sıra, bazı eğlenceli uygulamalar ile de start up şirketi kurmak mümkün.

Start up konusunu sizler için ayrıca bir kategori alarak ele aldık. Bu kategoride bir çok start up şirketini inceleyecek ve start up ile ilgili ilham verici yazılar hazırlayacağız. Bu yazılara ulaşmak için “Start-up” kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu