Spor

Spor ve Egzersiz Arasındaki Fark Nelerdir ?

Spor yapmak ve egzersiz yapmak arasında fark yokmuş gibi gözükse de aslında birbirinden ayrı iki kavramdır.

Spor yapmak hem sağlığımız için hem de mutlu yaşamamız oldukça önemlidir. Bunların yanında ideal kilomuzu korumamıza da fayda sağlar. Profesyonel olarak bir çok spor branşı vardır. Neden spor yapmalıyız sorusuna gelirsek eğer, kalp damar sağlığından kemiklerimize, eklem ağrılarını azaltmasından konsantrasyon gücünüzü arttırmaya pek çok sebep var. Spor ve egzersiz arasındaki fark her ne kadar belli olmasa da birbirinden ayrı iki kavramdır. Ayrı derken çok değil ufak farklılıklar. Gelin hep beraber bu kavramları inceleyelim.

Fiziksel Aktivite Nedir?

Fiziksel aktivite günlük hayatınızda kaslarınızı ve eklemlerinizi kullanarak, kalp ve nefes alış verişini hızlandıran aktiviteler bütünü olarak tanımlayabiliriz.

  • Yürüyüş yapmak
  • Koşmak
  • Bisiklet sürmek
  • Yüzme
  • Kol ve bacak hareketleri
  • Dans etmek

Egzersiz Nedir?

Egzersiz, düzenli ve tekrarlı şekilde vücut hareketlerinden oluşan fiziksel aktivitelerdir. Egzersiz için yaş ayrımı yoktur. Belirli bir alanda yapılır. Planlı ve birbirini tekrar eden hareketlerden oluşur.

Aerobik Egzersiz

Akciğerleri ve kalp kaslarını güçlendirir. Bol oksijen kullanır ve vücudun kalori yakmasına yardımcı olur. Yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek, yüzmek gibi aktiviteler.

Bisiklet sürmeyi seviyor ve yeni bir bisiklet almak istiyorsanız “Bisiklet Seçimi Nasıl Yapılır” yazımıza göz atabilirsiniz.

Ağırlık Egzersizleri

Kol, bacak, göğüs ve karın bölgesinde bulunan geniş kas gruplarını çalıştıran aktivitelere denir. Serbest ağırlıklar kullanılarak yapılır. Vücut geliştirme ipuçları yazımızda bahsettiğimiz tüyolardan yararlanabilirsiniz.

Denge ve Germe Egzersizleri

Kas boyunu arttırır ve uzanma, gerinme, eğilmeye yönelik eklemlerin hareketlerini arttırır. Kas gerginliğini azaltır ve yaralanmaları önler. Yoga yapmak, hafif germe hareketleri gibi.  Evde karın egzersizleri yaparak düz bir karına sahip olabilir ve formunuzu koruyabilirsiniz. En İyi Karın Kası Egzersizleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Spor Nedir ?

İnsanların bireysel veya takım olarak fizik, ruh ve düşünme kabiliyetlerini kendine veya rakibine karşı, belirlenen taktik ve düzen içerisinde başarı kazanmaya çalışması ve buna yönelik verdiği mücadele ile yaptığı bedensel hareketlerin bütününe denir. Lisanslı amatör ve profesyonel sporcuların gerçekleştirdiği aktivitedir. Yarışma amacı taşır. Futbol, hentbol, voleybol, güreş, atletizm gibi çeşitli branşlara sahiptir.

Egzersiz ve spor arasındaki fark dediğimizde aklımıza ilk gelen şey, sporun bir düzen içerisinde yarışmacı bir ruh ile yapılması söylenebilir. Sporda planlı bir hazırlık vardır. Egzersiz ise daha çok bireysel olarak vücut ve ruh sağlığımız için yaptığımız aktivitelerdir.

Spor kategorimize göz atarak benzer içeriklere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu