Eğlence

Soya Mumu Nedir? Soya Mumu Nasıl Yapılır?

Soya mumu son zamanlarda viral haline gelen evde mum yaparak renkli ve kokulu mumlar yapabileceğiniz kimyasal içermeyen doğal bir hammaddedir.

Soya Mumu Nedir?

Soya mumu, soya fasulyesinin yağından yapılan bitkisel bir mumdur diyebiliriz. Hasattan sonra çekirdekler temizlenir, kırılır, kabukları çıkarılır ve pul haline getirilir. Yağ daha sonra pullardan çıkar ve hidrojene çevirirler. Hidrojenasyon işlemi, yağdaki bazı yağ asitlerini doymamıştan doymuş hale dönüştürür. Bu işlem, yağın erime noktasını önemli ölçüde değiştirerek oda sıcaklığında katı hale getirir. Artan fasulye kabukları genellikle hayvan yemi olarak kullanmaktadırlar.

Soya son zamanlarda viral haline gelen evde mum  yaparak renkli ve kokulu mumlar yapabileceğiniz kimyasal içermeyen doğal bir hammaddedir. Hobi edinmenin yanında özellikle evinizin dekorasyonunda bir eşya olarak kullanmanızda mümkün. Dilerseniz organizasyonlarınızda hediyelik olarak da kullanabilirsiniz.

Soya mumu sipariş etmek ve ürünleri incelemek için harika bir Instagram sayfasını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

soya-mumu-nedir-soya-mumu-nasil-yapilir

Soya Mumu Avantajları Nelerdir?

Soya’nın en büyük avantajı tamamen yenilenebilirdir. Küresel petrol rezervleri küçülür ve parafin fiyatları artarken, soya arzının tek sınırı ne kadar büyümeyi seçtiğimizdir. Sürdürülebilirliğe ek olarak, iyi yapılan bir soya mumu, müşterilerinizi memnun edecek şekilde temiz ve yavaş yanar.

Şuan neredeyse tüm piyasa mumları parafin isimli bir maddeden yapmaktadır. Parafin petrol ve türevlerini içermektedir. Parafin mum haricinde özellikle makyaj, cilt bakımı gibi ürünlerde de kullanılmaktadır. Bu mumlar  yandığında çevreye aseton gibi toksik bileşikleri yaymaya başlar. Astım hastalarının parafin mumu kullanmamalıdır. Mum yapmanın en faydalı ve sağlıklısı şüphesiz soya mumudur.

Soya mumu soya fasulyesinden elde edilmektedir. Bitkisel bir hammaddedir. Bitkisel bir kaynak olduğu çevreye zarar vermemektedir ve tamamen doğal bir kaynaktır. Kanserojen ve kirletici bir madde içermemektedir aynı zamanda daha yumuşak ve pürüzsüzdür. Parafine göre daha uzun yanar. Esanslarını daha güçlü yayar böylelikle ortamdaki iç havanın kalitesi artar.

Soya Mumu Nasıl Yapılır?

Yapımında kullanılacak malzemeler:

 • Soya wax
 • Cam Beher
 • Tencere
 • Mum fitil
 • Mum kalıbı
 • Esans
 • Damlalık
 • Renk
 • Derece
 1. Tencerenin içine biraz su koyun sonra beherin içine yeteri kadar soya wax ekleyerek kısık ateşte eritin.
 2. İstediğiniz renk ile bir iki damla esansı içine katın ve 1-2 dakika karıştırın.
 3. Kalıbınızın ortasına bir delik açın daha sonra mum fitilinizi yerleştirin.
 4. 70 derece sıcaklığa geldikten sonra istediğiniz kalıba erittiğiniz soyayı koyun.
 5. Soya kalıpta tamamen donduğundan emin olduktan sonra  kalıptan çıkarabilirsiniz ve mumunuz hazır J

Gerekli malzemelere sahip olduğunuz takdirde kolaylıkla evinizde soya mumunuzu yapabilirsiniz.

İçeriklerimizin tamamına erişmek için buraya tıklayarak ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu