Oyun SektörüTeknoloji

Oyun Yapma Programları ile Mobil Oyun Nasıl Yapılır?

Hayatımızda oyunların yeri her geçen gün artıyor. İnsanlar hayallerindeki oyun dünyasını yaratmak istiyor. Peki bu dünyayı nasıl yaratırız?

Mobil ve bilgisayar oyunları hayatlarımızın büyük çoğunluğunu kapsamaya başladı. İnsanlar eğlence için sosyalleşmek için veya günlük hayatlarındaki sorunlarından uzaklaşmak için oyun oynamayı tercih ediyor. Hal böyle olunca da oyunu oynamak kadar oyunu yaratmak da ayrı bir dünya olmaya başladı. Bu süreçte maden ve madencilerin yanında bir de madenciye kazma kürek satanlar var. Bu kazma kürekler dediğimiz şey ise “Oyun Yapma Programları“. Teknoloji her geçen gün gelişiyor. Oyun yapmak artık eskisi kadar zor değil. Yani madeni kazma kürek ile değil teknoloji ile kazıyoruz artık. Oyun şirketleri de epey çoğaldı. Türkiye’de bu piyasayı yakın takip eden ülkeler arasında. Dünya oyun devi Zynga, geçtiğimiz günlerde Türk firması olan Peak Games’i 1.8 milyar dolar gibi mükemmel bir fiyata satın aldı. Hal böyle olunca da oyun dünyasını keşfetmek, yeni oyunlar çıkartmak isteyen sizler de “Mobil oyun nasıl yapılır ? ” veya “Oyun yapma programları nelerdir ?” gibi soruları sormaya başladınız. Piyasaya bakıldığında pek çok oyun yapma programı mevcut.  Gelin hep beraber sizler için seçtiğimiz 5 mobil oyun yapma programını beraber inceleyelim.  

Oyun yapmanın yanı sıra oyun oynarken Bitcoin kazanmak isterseniz “Bitcoin Kazandıran Oyunlar” yazımıza göz atabilirsiniz.

Oyun motorlarını incelemeden önce Google Play ve AppStore ziyaret ederek mobil oyunları keşfetmenizi tavsiye ediyoruz.

Mobil Oyun Yapma Programları

1-) Unity

unity-oyun-yapma-programi

Piyasada en çok kullanılan oyun motorlarından birisidir. Kolay arayüzü, kaplama ve karakter paketleri ile ön plana çıkıyor. Unity hazır paketler kullanılarak çok kolay bir şekilde oyun oluşturulabilecek harika bir oyun yapma programı. Yalnızca mobil oyunlar değil, diğer platformlarda çalışan oyunlar yapma imkanı da sunuyor.

Xbox One, Wii U, PS4 ve Switch platformlarının yanında WebGL, Facebook ve Oculus Rift ve Steam VR gibi sanal gerçeklik platformları için de çeşitli içerikleri üretme imkanı sunuyor.

Unity ile 2D, 3D oyunlar yapılabilir. Bu dünyada özgürsünüz ve sınırınız yoktur. Bu oyun motoru ile FPS, TPS ya da diğer bir çok farklı oyunlar geliştirebilirsiniz.

2-) Un Real Engine 4

unreal-engine-4-ile-oyun-yapma

Unreal Engine nedir sorusuna yanıt olarak kısaca, Epic Games tarafından geliştirilen ve çok yaygın olarak kullanılan oyun motorudur diyebiliriz. Epic Games çok oyunculu oyunu Fornite gibi modern oyunlarda ve piyasada bulunan büyük stüdyolarda geliştirilen oyunların yapımlarında kullanılır.

Bilgisayar, PS4, Xbox One, Nintendo Switch gibi pek çok konsol ve farklı yapılarda oyun geliştirme imkanı sunuyor. IOS ve Android platformlar da dahildir.

Deneyimli kullanıcılar için C++ dili kullanılarak kendi komut dosyalarını oluşturabilirler. Yazılım konusunda deneyimsiz veya hiç bilgi sahibi değilseniz Blueprint ara yüzünü kullanarak daha önceden yazılmış kodları kullanarak kendi oyununuzu yaratabilirsiniz.

3-) Game Maker Studio

game-maker-studio-oyun-yapma-programi

Game Maker Studio nedir sorusuna yanıt vererek başlayalım. Bilgisayar oyunu yapımını kolaylaştırmayı sağlayan programdır. Game Maker Studio ile geliştirilen oyunlara bakacak olursak, en meşhur olanları Hyper Light Drifter, Nidhogg 2 ve UnderTale diyebiliriz. Ücretli bir platformdur. Deneme sürümünde çok kısıtlı imkanlar sunmaktadır. Eğer ciddi bir projeye başlayacaksanız belirli bir miktarda bütçe ayırmanız gerekmektedir.

4-) Construct 2

Construct-2

Londra’da yaşayan iki kardeşin geliştirdiği oyun yapma programıdır. Game Maker Studio gibi programlama bilmenize gerek yok. Sürükle bırak yöntemi ile mobil oyun geliştirebilirsiniz. Behaviour yani “davranış” sistemini kullanarak oyuna eklediğiniz nesnelere kolayca özellikler tanımlayabiliyorsunuz. Ücretli ve ücretsiz sürümleri mevcut. Ücretsiz versiyonunu kullanarak HTML5, Windows Store, Chrome Web Store ve Facebook gibi platformlara oyun yapmanızı sağlıyor. Eğer IOS ve Android platformlar için oyun oluşturmak istiyorsanız ücretli versiyonu kullanmalısınız.

5-) Gotod Engine

gotod-engine

Unity ile benzer yapıya sahip oyun yapma programıdır. Ücretsiz versiyonu ile oyun geliştirmek için sınırsız bir dünya sunar. Unity’den farklı olarak programlama dilinde Python kullanmaktadır. Windows, Mac, Linux, Android, IOS, HTML5 gibi birçok platforma oyun geliştirme imkanı sunmaktadır. Fakat oyun konsollarını henüz desteklememektedir. Eğer hiç yazılım dili bilmiyorsanız bile Gotod Engine kullanarak dilediğiniz gibi oyun yaratabilirsiniz.

Bu ve buna benzer içerikleri için “Teknoloji” kategorimize göz atabilirsiniz.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Verimli bir yazı olmuş. Bilgilendirme için teşekkürler. Oyun yapmaya meraklı bizler için yol gösterici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu