Sağlık

Ölümü Aldatan Uyku: Kriyojenik Uyku Nedir?

 Kriyojenik uyku / kriyo uyku bugüne kadar bilimkurgu filmlerinde ve hikayelerinde çok fazla yer almış bir konsepttir. Kriyojenik uyku bir çeşit ölümü aldatma senaryosudur ve tıpta mümkün gözükebilen teorilere dayalıdır. Kriyojenik uyku “dondurarak uyku” anlamına gelir ve bu uygulamada insan vücudu -200 derecede soğutulup içi sıvı nitrojen ile doldurulur. Uzun yıllar sonra sanki hiç zaman aşıma uğramamış gibi kriyojenik uykudan uyandırılan kişi hiç yaşlanmamıştır ve uyuduğu süre boyunca uzun yıllar hiçbir şeyden etkilenmemiştir.

Cryosleep / Kriyo Uyku / Kriyojenik Uyku Neden Vardır?

Cryosleep, bir kişinin hayatının askıya alınma sürecini içerir. -200 derecede dondurulup sıvı nitrojen ile doldurulan insan vücudu uzun yıllar boyunca bozulmadan muhafaza edilebilir. Ancak insanların dondurulmuş uykudan uyandırılıp uyandırılamayacağı durumu gizemini korumaktadır. Bugüne kadar birçok bilim kurgu filminde ve hikayelerinde yer alan kriyo uyku konsepti bilim adamlarının en çok ilgilendiği konulardan birisidir.

Tarihte donmaya maruz kalıp buzlanmış (buzda saklanmış) ve korunmuş, aşırı sıcaklıktan zarar görmemiş birçok hayvan / insan vücudu örneği vardır. Bu durum, kriyojenik uyumak konseptini mümkün kılan özellikte bir veridir.

1967 yılında Dr. James Bedford kriyo uyku ile dondurulan ilk insandır. Dr. James Bedford böbrek kanseri hastalığının son evrelerindeydi ve tedaviye yanıt vermiyordu. Gelecek çağlarda kanserin tedavisinin bulunması umuduyla kriyo uykudan uyandırılması düşünülen Dr. James kendi rızası ile ölmeden önce dondurulmuştur.

Kriyo Uyku Uygulamaları Yapılıyor Mu?

Kriyojenik uyku özellikleri teknolojisini kullanmak için 1970’lerde yaklaşık altı şirket kuruldu. Ancak bu şirketlerin çoğunluğu vücutları korumanın sabit maliyetlerini karşılayamadı, bu yüzden iflas etti. Kriyo uyku için kaydolmayı seçen insan sayısı yıldan yıla istikrarlı bir şekilde armaya da devam etmektedir.

Şu anda ABD’de yaklaşık 300 kişi kriyojenik olarak dondurulmuş bir şekilde uyumaktadır. Rusya’da da kriyo uyku için birkaç bin aday kaydı oluşturulmuş durumdadır. Arizona’da, 1972’den beri var olan dünyanın en büyük kryonik organizasyonu olan Alcor’un odalarında ise 30’dan fazla evcil hayvan bulunmaktadır.

Cryosleep / Kriyo Uyku Biyolojik Olarak Mümkün Mü?

İnsan vücudunun % 50-75’i sudan oluşur, bu da hücrelerin çok fazla su içeriğine sahip olduğu anlamına gelir. Vücut dokusunu dondurmak suyun buz kristallerine dönüşmesine sebep olur. Suyu bu forma sokmak yani dondurmak, vücudun genişlemesine ve dolayısıyla hücrelere zarar vermesine neden olur. Tıpkı kışın araçlarda olduğu gibi, İnsan vücudunun da donma olayında hasarsız kalabilmesi için antifriz sıvısına ihtiyacı vardır.

Bilim insanları kriyo uykuda vücut sıvısının buz kristallerine dönmemesi için kanı ve vücut sıvısını antifriz sıvılarıyla değiştirmeye çalışıyorlar. Dokular bu işlem ile dondurulduğunda, buz kristallerinin oluşması yerine tek bir kütle olarak bir arada toplanacaktır.

Dondurularak uyku uygulamasında hücrelerin patlaması engelleneceğinden vücut uzun süre korunabilir. Ancak kriyo uykudan uyandırıldıktan sonra kalp, karaciğer, beyin fonksiyonları çalışmaya devam edilebilir mi bunun cevabı bilinmemektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu