Start-UpTeknoloji

N11’de Satış Yapma Rehberi – N11 2022 Satış Yapmak

N11’de satış yapmak şu an pek çok şirketin gerçekleştirdiği bir durumdur. N11 bir satış platformudur. Şirketler bu platform üzerinden kendi ürünlerini satmaktadır. Şirketler ürünlerini N11 platformuna eklemek için çeşitli başvuru adımlarından geçer. Bu işlemler tamamlandıktan sonra kendi şirketlerinin ismiyle bir mağaza açarlar. Şirketlerinde ürettikleri ürünleri ise bu mağaza üzerinden satarlar.

N11’de Mağaza Açmak

N11 satıcı hesabı açmak için bazı adımları tamamlamak gerekir. N11 tarafından istenen bu adımlar gerçekleştirilmezse eğer mağaza açılamaz ve dolayısıyla satış da yapılamaz.

  • N11 internet sitesine girdikten sonra ‘Ücretsiz mağaza aç’ butonuna tıklamak gerekir. Burada bilgilerin doldurulması gerektiği bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada kişilerden istenen her bilgi eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılmalıdır. Tüm bilgiler tamamlandıktan sonra ‘üye ol’ butonuna tıklanmalıdır.
  • Girilen cep telefonu ya da e- posta adresiyle aktivasyon gerçekleştirilmelidir. Ardından kişiler kullanıcı adı ve oluşturduğu parolasıyla siteye giriş yapmalıdır. Ardından evrakların yüklenmesi aşamasına gelinmelidir. Buradan N11 tarafından istenen tüm evraklar toplanmalı ve girilmelidir.
  • Gerekli olan evraklar yüklendikten sonra ‘evrakları onaya gönder’ tuşuna tıklanmalıdır. Bu butona tıklandıktan sonra başvuru gönderilmiş olacaktır. N11 gönderilen başvuruyu detaylı bir incelemeye alacaktır.
  • Evraklarda ve bilgilerde herhangi bir eksiklik olup olmadığını kontrol eder. Ardından gönderilen başvuruda herhangi bir eksiklik yoksa ve başvuru formu N11’e uyumluysa mağaza açma işlemi tamamlanır.

N11 Satış Hakkında Bilinmesi Gerekenler

N11 satış yapmak isteyenler platforma tamamen ücretsiz bir şekilde kayıt yapabilir. Bununla birlikte N11’de satış yaparken belli miktarlarda komisyon alınır. Yani N11 üzerinden satış yapabilmek için uygulamaya bir miktar para ödemek gerekir. N11’de tek başına ürün ya da ürünün fiyatı üzerinden hesaplanan bir komisyon ücreti söz konusu değildir. Kişiler mağazalarına yükledikleri ürün miktarı kadar platforma belli bir miktar para öder. Bununla birlikte ürünün üzerinden de küçük bir miktar ücret talep edilir. N11 satıcı komisyonları şu şekildedir;

  • 100 adet ürün paylaşıldığı zaman platforma aylık olarak 8 TL yüklemelidir.
  • 500 ürün yüklemek isteyen kişiler platforma aylık 40 TL yüklemelidir.
  • 1000 ürün yüklenmesi gerektiği zaman platforma aylık 80 TL ücret ödenir.
  • 5000 adet ürün yüklenecekse 400 TL aylık ücret ödenir.
  • 10000 adet ürün paylaşılacaksa eğer aylık 800 TL ücret ödenmelidir.
  • Yukarıdakilere ek olarak N11 listelenecek olan ürünün başına 0,08 TL ücret talep eder.

N11 satıcı ödemeleri yatma süresi 7 gün olduğu için N11 diğer alışveriş platformlarından daha çok tercih edilmektedir. Sipariş ödemesinin onaylanması gerekir. Onaylanmamış olan sipariş ödemelerinin ücreti daha fazla olabilir. Yani bu 7 gün sipariş ödemesi onaylandıktan sonra gerçekleşmektedir. Büyük şirketlerin N11 platformunda satış yapması küçük şirketlere göre daha çok talep görür. Çünkü büyük şirketler için kesilen komisyon miktarı yüzdeye vurunca daha uygun olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu