Ekonomi

İsveç Kronu Değeri Neden Düşük?

Günümüzde gelişmiş ülkeler arasında yer alan İsveç, para birimi bakımından değerinin düşük olması kafa kurcalıyor.

İstikrarlı hükümetleri olan ve güçlü ekonomileri olan ülkeler sermaye girişlerinden ve güçlenen para biriminden yararlanmalıdır. İsveç’te durumlar tam tersi şekilde. Bu yazımızla sizlere, İsveç para birimi olan “İsveç Kronu” değerinin kafa kurcalayan düşük değerini inceleyip, sorgulayacağız.

1 İsveç Kronu Kaç TL ?

1 İsveç Kronu = 1.77 Türk Lirası etmektedir.

Tersi yönden bakacak olursak;

1 Türk Lirası = 0.565 İsveç Kronu etmektedir.

17 Kasım 2022 Tarihi itibari ile güncellenmiştir.

Güncel İsveç Kronu değerini buradan öğrenebilirsiniz.

Enflasyon Hedefi

isvec-merkez-bankasi-enflasyon-hedefi

İsveç devleti kur değerlerini yapay olarak etkilemektedir. Bunun nedenlerinden birisi enflasyon hedefinin yalnızca %2 olmasıdır. İsveç ulusal ekonomisi uzun yıllardır genel büyük artışlar göstermedi. Eğer paranın değeri düşerse, dışarıdan alınan yabancı malların değeri yükselecektir. Bu durum da enflasyon değerine ulaşılmasını sağlıyor. Yani İsveç, enflasyonu %2’ye düşürmek için değil tam aksine çıkartmak için para biriminin değerini düşürüyor. Ayrıca düşük para birimine sahip olmanın diğer bir avantajı da turizm açısından cazibe merkezi haline getirebilir. Artan otel ve turizm tesisleri fiyatları da iç enflasyonun artmasına neden olabilir. Bir diğer faydalanılacak durum ise, emlak piyasasında ve borsada yabancı yatırımların ucuz maliyetlere alabildikleri hisse senetleri olabilir.

Enflasyonun yanı sıra, İsveç ürünlerinin nispeten daha ucuz hale gelmesiyle ihracatın artmasına imkan sağlıyor. İhracat yapan şirketlerin çok fazla satış yapabilmesiyle birlikte şirketlerin gelirleri artıyor ve güçleniyorlar.

Düşük para birimine sahip olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir ?

isvec-kronu-degeri-dusuk-olmasinin-avantajlari-dezavantajlari

Stratejik olarak düşünürsek zayıf para birimine sahip olmanın avantajlarını görebiliriz. Tabi ki avantajı olduğu gibi dezavantajları da mevcut. İsveç kronu sahiplerinin yurt dışına seyahat etmesi ve yabancı mal satın alması daha pahalı hale geliyor. Eğer bu yüksek fiyatlar ihracat yapan şirket sahibi olmayan kişiler ve yüksek döviz kazancı olmayan kişilerin yani, maaşlı çalışanların maaşlarına yansımazsa otomatik olarak ülkedeki insanlar fakirleşir. İsveç devleti ve İsveç’teki şirketler bu durumu göz önünde bulundurarak çalışanlarının maaşlarını bu oranda ayarlıyor.

Paradoksal olarak düşündüğümüzde İsveç ekonomisi, azalan işsizlik oranı ve özellikle start-up şirketlerine doğrudan yabancı yatırım bulunması, yüksek fiyatlı borsa hisseleri, sağlıklı şirketler ve şirketlerin rekabetleri ile son zamanların zirvesindedir.

Ekonomi bu kadar iyiyse İsveç Kronu değeri neden düşüyor ?

isvec-kronu-degeri-neden-yukselmiyor

İsveç Merkez Bankası faiz politikası negatiftir. Bu nedenle büyük para mevduatı olan yatırımcıların Merkez Bankasına ödeme yapması gerektiği anlamına geliyor. Faiz oranı düşük veya eksi ise, o zaman paranın değer artışı sağlanamaz. Eksi olması kafa kurcalamasın değer imhası da olmaz. Bu sebeple de yatırımcılar daha yüksek büyüme ve faiz oranına sahip diğer Merkez Bankalarını ve para birimlerini ararlar, onlara yatırım yaparlar. Bu da İsveç kronu para biriminin tercih edilmemesine neden oluyor ve bu da onun değerini düşürüyor.

Para biriminin değerinin düşmesi ihracatta büyüme sağlarken aynı zamanda çalışanların ücretlerini düşürür ve yerel şirketlerin rekabet gücünü arttırır.

İnsanlar para biriminin düşmesine karşı kendi ekonomilerini korumak için yükselen turizm rakamlarını dikkate alarak alternatif tatil yerleri keşfetmeye ve kendilerine çeşitli finansal kaynaklar yaratmaya başlarlar. Para değerinin düşük olması ülke içerisindeki nakit akışını hızlandırıyor. Euro, dolar gibi yüksek maliyetli para birimlerine sahip olmak ülkeye zarar verir. İsveçlilerin uluslararası satın alma gücü azalırken, düşen İsveç kronu, ülkedeki insanları daha çok öğrenmeye ve üretmeye istekli hale getiriyor ve çeşitli iş fırsatları sunuyor.

İsveç Kronu Simgesi Nedir?

isveç kronu simgesi

Benzer yazılarımızı keşfetmek için “Ekonomi” kategorisindeki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu