Ekonomi

İskonto Nedir?

İskonto nedir? İskonto alıcı veya satıcıya ne gibi olumlu ya da olumsuz etkileri vardır? Tedarik iskontosu nedir?

İskonto nedir?

İskonto nedir, iskonto ne demek sorularının cevabı, diğer adıyla erken ödeme indirimi. Bir tür ticaret finansmanı ve şirketlerin tedarikçiye erken ödeme yapması karşılığında, tedarikçinin faturasında indirim elde etmesinin bir yoludur. Diğer bir deyişle, tedarikçi ödemeyi standart ödeme koşullarından daha erken alır. Bir şirket ödenmesi gereken tutardan daha azını öder. Bu duruma erken ödeme indirimi, nakit indirimi veya hızlı ödeme indirimi de denir.

Örneğin,10.000 TL 10 gün sonra ödemeyi vaat eden alıcı (veya tedarikçiden mal / hizmet satın alan şirket) 10. güne kadar ödeme yaparsa fatura fiyatından indirim alır.

İskonto hesaplamak için buraya tıklayabilirsiniz.

iskonto_nedir

Tedarik İskontosu Nedir?

Tedarik Sonrası İndirimler, genel olarak mal/hizmet tedarikinden sonra izin verilen indirimleri ifade eder. Tedarik Sonrası indirimler, satışları teşvik etmek/arttırmak için her zaman sunulur ve genellikle öngörülen süre için elde edilen miktar veya ciroya göre ölçülür. Bu tür indirimler, herhangi bir dağıtım işinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Ben bir tedarikçiyim. İskonto olumlu ve olumsuz yanları nelerdir?

Birincil avantajı, tedarikçilere daha erken ödeme yapılmasıdır. Bu da nakit akışını hızlandırır. Ayrıca, ödeme yapmama veya geç ödeme riskini de azaltır. Bazı yatırım sınıfı olmayan tedarikçiler için iskonto, ticari tabanlı kredi verme gibi geleneksel finansman yöntemlerine çekici bir alternatiftir. Tedarikçiler ayrıca, müşterilerin erken ödeme indirim programlarına katılırlarsa daha fazla işle ödüllendirileceklerini düşünüyorlar. Ancak, doğrudan malzeme tedarik zincirindeki kritik tedarikçiler için erken ödeme indirimleri, genellikle olduğu gibi gösterilen bir kazanç / kazanç değildir. Müşteri talebindeki herhangi bir artış kolayca reddedilebilir.

Alıcı, faturanın 30. gün yerine 10. günde ödenmesi durumunda, faturada% 2 indirim alır. Esasen, tedarikçi, ödemeyi 20 güne kadar hızlandırmak için fatura değerinin% 2’sini ödüyor. Bu,% 36’lık yıllık bir yüzde oranıdır (APR). Çok az doğrudan malzeme tedarikçisinin bu fahiş oranlara yakın herhangi bir yerde finansman maliyeti vardır. İskontoyu çekici bir işletme sermayesi finansmanı biçimi olarak gören tedarikçiler, bu indirimlerin tedarik zinciri maliyetleri üzerindeki etkisini analiz etmelidir. İskonto koşullarındaki faiz oranları,% 15 veya daha fazla bir APR’ye dönüşür. Bu tedarikçilere ağır bir mali yük getirir.

Enflasyon Nedir? yazımız ilginizi çekebilir.

Ben bir alıcıyım. İskonto işletmem için iyi midir?

Duruma göre değişir. Bir alıcının birincil amacı satılan malların maliyetini düşürmekse, iskonto bu amaca ulaşmada yardımcı olacaktır. Ancak, anlamlı bir etki yaratmak için, çoğu alıcının çeşitli tedarikçi iskonto programlarına katılması gerekir. Diğer taraftan, alıcının birincil amacı nakit dönüştürme döngüsünü veya ödenmemiş ortalama gün sayısını iyileştirmekse, iskontonun olumsuz bir etkisi olacaktır. Tedarik zinciri finansmanı gibi diğer ticaret finansmanı çözümleri, bu hedefe ulaşmada çok daha etkili olur.

Benzer içerikleri incelemek için “Ekonomi” kategorimize göz atabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu