Doğa

Bilmeniz Gereken Karavan Modelleri

Özellikle sokağa çıkma yasakları ile beraber insanların şehirlerden uzaklaşma düşüncesi ile karavanların değerleri artmaya başladı.

Türkiye’de, dünyadaki biyolojik olarak en çeşitli ülkelerden biri olduğu için, keşfe çıkmak için popüler bir yer haline geldi. Türkiye’yi keşfetmenin bir karavanla deneyimlemekten daha iyi yolu nedir? Karavancılığa yeni başlayan pek çok insanın farkına varmadığı şey, piyasada karavan modelleri farklı ihtiyaçlarını karşılayan oldukça farklı türlerde olduğu gerçeğidir. Karavan almadan önce biraz araştırma yapmalısınız. Bu yazıda, Türkiye pazarındaki en çok karavan türlerinden 7’sini inceleyelim.

İkinci el karavan fiyatlarına “sahibinden.com” üzerinden bakabilirsiniz.

Karavan Çeşitleri

1. Klasik Çekme Karavan (The Conventional Caravan)

cekme_karavan_modelleri

Geleneksel karavanlar, karavanları düşündüğünüzde muhtemelen en temel tiptir. Bu ‘tam gövdeli’ karavanın dört sağlam duvarı ve tam yükseklikte bir çardağı vardır. Bu geleneksel minibüsün uzunluğu 10 metreye kadar büyük ölçüde değişebilir ve boyutuna bağlı olarak bir veya iki aks halinde gelebilir. Karavanda, otellere veya motellere güvenmeksizin karavanlar için ev konforu sağlayan, tüm mobilyalara ve yerleşik ekipmanlara sahip birkaç oda bulunmaktadır. Aynı zamanda, hava nasıl olursa olsun kuru, sıcak ve soğuk olduğunuz anlamına da gelir. Bu geleneksel minibüsün içinde makul miktarda depolama alanı bulunur.

2. Çadır Römorku

cadir_romorklu_karavan

 

Çadır römorku hemen hemen her otomobille çekilebilir. Ailenizin küçük bir aracı varsa ve karavan alımı için kemerinizi sıkmak istiyorsa, çadır römorku iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir. Katlama temelde basittir, çeşitli uzunluklarda gelir ve ihtiyaçlarınız için duşlar, klima, buzdolabı ve sıcak su gibi birkaç ekipman parçası içerir. Küçük çocukları olan aileler için bir avantaj olan büyük bir yaşam alanına sahiptir. Her şeyin kurulumu ve saklanması kolaydır.

3. Pop-top Karavanlar

Bu tür bir karavan, yerleşik olanaklara ve depolama odasına sahip geleneksel karavana benzer. Tek fark, eski tipte yukarı ve aşağı açılır tavanın küçük bir karavanda tavan boşluğu sağlayarak onu daha iyi bir yaşam ortamı haline getirmesidir. Kaldırma tavanı ve daha hafif ağırlığı ile pop-top karavanlar, garajınızın altında daha kolay saklama sağlar ve otoyollarda ve otoyollarda sürerken daha az rüzgar direnci sağlar.

4. Pop-out Karavanlar

pop-up-karavan-modelleri

Bu karavanlar pop-up karavanların tüm özelliklerine sahip olmakla birlikte özellikle daha büyük aileler için faydalıdır. Minibüsün uç kısımlarındaki pop-out bölümleri ek yatak yerleştirmek için mükemmeldir aynı zamanda oda alanından ödün vermez. Eklenecek başka bir boyutla birlikte – açılır yataklar, bu tür karavan, ek uyku alanlarına ihtiyaç duyan büyük aileler veya gruplar için popüler bir seçimdir.

5. Kamp Römorkları

kamp-romorku-karavan-modelleri

Bu çeşitlilik, treylere benzer ve özellikle Avustralya’da popülerdir. Çadır römorkun bu daha sağlam versiyonu, açılır tavana ve her iki ucunda da uzatılabilir çadır iskelelerine sahiptir. Küçük boyutlarına rağmen, karavan römorkları uygun fiyat ve konforu telafi ediyor. Çadır römorklarına benzer şekilde, tüm mobilyalı olanaklara sahiptirler ve birçok araba ile çekilmeleri kolaydır.

6. Beşinci Tekerlekler

karavan-5-teker

Beşinci teker, muazzam miktarda yaşam alanı sunan daha büyük bir karavan modelleri arasındadır. (hatta bazılarının daha fazla alan için dışarı kayan bölümleri vardır). Bu çeşitlilik çok daha büyük olduğu için, onu çekmek için daha büyük bir araca ihtiyaç duyar – normalde bir kamyonet. Kamyonetler, kabinine bir yarı römork takıldığı şekilde kamyonun arkasına bağlanır. Aynı zamanda hatırı sayılır boyutundan dolayı bazı kamp alanları kabul edemeyebileceği için istediğiniz her yere gidemeyebilirsiniz. Bu beşinci tekerlekli araçla bir seyahat planlıyorsanız, önceden aramanız gerekecek.

7. Motokaravanlar

motokaravan-modelleri

Çok uzun bir yolculuk planlıyorsanız, bir yanlış karavan modelleri seçerek gidemezsiniz. Minimum kurulumla, her zaman yanınızda ev konforu getirebileceğinizi bilerek yolculuğunuza istediğiniz zaman başlayabilirsiniz. Bu çeşitlilik, bir kişinin ihtiyaç duyduğu tüm olanaklara sahiptir: mutfak, katlanır yemek takımı, vb. Kullanışlı görünebilir, karavanın aynı zamanda eviniz ve arabanız olduğu bir gerçeği göz önünde bulundurmalısınız. Şehir merkezinde araba kullanmak veya gezmek istiyorsanız, tüm evi yanınızda sürüklemeniz gerekecektir. Karavanlar, yapmasını istediğiniz işe bağlı olarak birçok türde gelir, ihtiyacınıza uygun olanı eve getirmek için doğru kararı verirsiniz.

Doğa” kategorimizi inceleyerek benzer içeriklere göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu