Teknoloji

Araç Altı Pütür Atma Uygulaması Nedir ?

Araçlarınızı yağmur, çamur, kar demeden kullanıyorsunuz. Peki aracınızın çürüyebilecek olması sizi korkutmuyor mu ?

Arabalarınızı 4 mevsim her türlü koşulda kullanıyorsunuz. Fakat hava değişimleri, yağmur, çamur, kar gibi etkenler aracınızın parçalarının eskimesine ve korozyona uğramasına sebep olur. Korozyon fark edilmediğinde ve gerekli bakımlar yapılmadığı takdirde aracınızda çürümeler meydana gelir. Araçlarınızın yıpranmaması için ilk yapılacak şey ise yola yakın olan araç altı pütür uygulaması yapılmalıdır.

Araç Altı Pütür Ne İşe Yarar?

  • Araç altı pütür uygulaması, aracınızın alt kısmını taş parçalarından, korozyona sebep olan mineral tuzlardan ve sürtünmelerden korur.
  • Boyadaki deformasyonları ve aracın altındaki derzleri kapatarak, nemli veya ıslak ortamlarda suyun temasını engeller; böylelikle paslanmaya karşı korur.
  • Araç altı pütür uygulaması; çamurluk, davlumbaz bölümü, bagaj içi, akaryakıt deposu ve çürüyüp onarımı yapılmış yüzeylere uygulanır. Pütür kauçuk reçine yapıya sahiptir. Bu sebeple aşınmalara karşı dayanıklılık sağlar ve elastik yapısı sayesinde çatlama yapmaz.

putur-uygulamasi-nedir

Araç Altı Pütür Atma Nedir ?

Arabalar yıllar geçtikçe, farklı hava şartlarında, nem ve ıslaklık gibi araç tabanlarına zarar veren ve oksitlenme işlemini hızlandıran etkilere maruz kaldığı için paslanma ve çürüme tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Bu nedenle arabaların altında çürüme, paslanma ve korozyonu engellemek ve korumak için pütür uygulaması yaptırılmalıdır. Pütür aracın alt kısmına uygulanan siyah elastik kauçuk bir yapıdır. Araç zeminini kaplayan ince bir katmandır. Bu sebeple aşınmalara karşı dayanıklılık sağlar ve elastik yapısı sayesinde çatlama yapmaz.

Pütür Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Pütür uygulaması yapılmadan önce uygulanacak alanın temizlenmesi gerekiyor. Yüzeyi temizlenmeyen alanlara yapılan pütür işleminin bir faydası olmaz. Özellikle çamurun üzerine atılmış olan araç altı pütür zamanla çamurla birlikte dökülür. Korozyona uğramış yüzeylerde de tamir ve gerekli işlemler yapılmadan pütür uygulaması yapılmamalıdır. Pütürün altında kalmış korozyonlu (paslanmış) alan içten içe çürüyerek ciddi sorunlara yol açar.

Pütür uygulaması, pütür tabancası ile yapılır. Eğer bir kompresöre sahipseniz sprey pütür alabilirsiniz fakat aracınızın zemin boyutuna göre alacağınız pütür sprey sayısı farklılık gösterecektir. Pütür uygulamasını kendiniz yapmak isterseniz eğer Buraya tıklayarak çeşitli pütür markalarına ulaşabilirsiniz.

Araç Altı Pütür Zararları Nelerdir?

Araç altına pütür atmak zararlı bir uygulama değildir. Ancak pütür atma işleminden önce yapılması gerekenler yapılmaz ise araç altı pütür zararları bu sefer gözükmeye başlar.

  • Kesinlikle hasar görmüş yerler onarılmadan pütür işlemi yapılmamalıdır.
  • Pütür işlemi yapılmadan önce zemini iyice kurulanmalıdır.
  • Pütürün altında kalmış korozyonlu (paslanmış) alan içten içe çürüyerek ciddi sorunlara yol açar.

Daha çok içeriğe ulaşmak için ana sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu