Kripto Para

Altcoin Nedir? Altcoin Türleri Nelerdir?

Altcoin Nedir?

Altcoin, Bitcoin dışındaki kripto para birimleridir. Bitcoin ile benzer özellikleri vardır. Ancak genel olarak farklıdırlar. Bazı altcoinler bloklar üretmek veya transferleri doğrulamak için çeşitli algoritmalar ve fonksiyonlar kullanır. Akıllı kontratlarla, düşük fiyat hareketliliği gibi özelliklerle kendilerini Bitcoin’den ayırırlar.

Mart 2021’de yapılan araştırmada piyasada 9.000 civarında kripto para birimi vardı. CoinMarketCap verilerine göre, altcoinler Mart 2021’de kripto para piyasasının tamamının %40 – %50’lik bir oranını oluşturuyordu.1Bitcoin’den türetildikleri için altcoin fiyat hareketleri Bitcoin’in yörüngesini takip etme eğilimindedir. Fakat analistler, kripto para birimi yatırım ekosisteminin olgunluğunun ve bu paralar için yeni pazarların geliştirilmesinin, Bitcoin’in fiyat hareketliliğinden bağımsız olarak altcoinler için fiyat hareketi yapacağını söylüyor.

Altcoin Kavramı

Bitcoin’e  alternatif olarak çıkmıştır. Bitcoin ve altcoinler için temel çerçeve benzerdir. Bazen altcoinler, dijital işlemlerde ucuz yöntem olarak Bitcoin’in yerine geçmeyi hedefliyor.

Ancak iki varlık arasında da bazı farklılıklar vardır.

Uygulanmasının çeşitli eksiklikleri vardır. Örneğin, bloklar oluşturmak için kullanılan mekanizma, enerji harcar ve zaman alır. Bitcoin’in akıllı sözleşme yetenekleri de sınırlıdır.

Altcoinler, Bitcoin’de belirlenen sınırları geliştirmeyi amaçlar. Bazı altcoinler, Hisse Kanıtı (PoS) yöntemini kullanır. Böylelikle bu yöntem, bloklar oluşturmak, Enerji tüketimini azaltmak ve yapılan transferleri doğrulamak için harcanan süreyi en aza indirmeyi amaçlar.

Diğer bir örnek olarak, Ethereum’daki akıllı sözleşmelerde fee gas (işlem maliyetleri için ödeme) olarak kullanılan, piyasa değeri dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan eterdir. Altcoinler, Bitcoin’e yapılan geleneksel eleştirileri de dikkate alıyor.

Altcoinler, Bitcoin’den ayrılarak kendilerine bir pazar oluşturdu. Böylelikle birçok yatırımcı bu coinleri Bitcoin’e karşılık alternatif olarak değerlendirdi. Yatırımcılar, altcoinlerdeki hareketlilik ile fiyatta değer kazandıkça kâr etmeyi umuyorlar.

Türkiye’de Kripto Para Borsaları” yazımızı okuyarak altcoin alıp satacağınız borsaları tanıyabilirsiniz.

Altcoin Türleri

altcoin-nedir_altcoin_turleri

İşlevlerine ve amaçlarına göre , altcoinler çeşitli kategorilere ayrılır. İşte daha önemli olanlardan bazılarının kısa bir özeti:

Madencilik Tabanlı Altcoinler

Adlarından da anlaşılacağı gibi, madenciliğe dayalı altcoinler çıkarılmaktadır. Madenciliğe altcoinleri, Proof-of-Work’ü (PoW) yöntemini kullanır. Bu yöntem zor problemleri çözmeye ve yeni bloklar oluşturmayı amaçlar. Madencilik tabancı altcoinler örnek verecek olursak Monero ve Litecoin verilebilir. Madenciliğe dayalı altcoinlere alternatif, önceden kazılmış madeni paralardır. Bu paralar bir algoritma aracılığıyla üretilmez. Kripto para piyasalarında satışa çıkmadan önce büyük bir kısmı arz edilir ve dağıtılır.

Stabil Altcoinler

Kripto para kullanımı ve ticaretini yapmak, ilk tanıtıldığından beri sürekli değişen fiyatları ile anılıyor. Stablecoin’ler, değerlerini bir para birimine, değerli metallere veya diğer kripto para birimlerine denkleştirerek fiyat hareketliliğini azaltmayı amaçlar. Stabilcoinler de fiyat dalgalanmalarının dar bir aralığı aşmaması amaçlanmıştır.

Stablecoin’in en ünlü örneği Facebook’un projesi olan Diem’dir . Dolar destekli bir madeni paradır. Diğer stabil coin örnekleri USDC ve MakerDAO‘dur.

Yardımcı Tokenler

Filecoin örnek olarak gösterilebilir. Filecoin, kullanılan ağda depolama yeri alabilmek için kullanılmaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse yardımcı tokenler bir mal veya hizmet almak için kullanılan tokenlerdir

Altcoinlerin Geleceği

Altcoinlerin ve aslında kripto para birimlerinin geleceğine ilişkin tartışmalar, 19. yüzyılda federal olarak verilen bir dolar konusuna yol açan koşullarda emsal teşkil ediyor. O zamanlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde dolaşan çeşitli biçim ve türde yerel para birimleri vardı.  Örneğin, Altın sertifikaları Hazine’deki altın mevduatları ile destekledi. İç Savaşı finanse etmek için kullanılan ABD banknotları hükümeti destekledi.
Yerel bankalar, bazı durumlarda hayali rezervlerle desteklenen kendi paralarını basıyordu. Bu tür finansal araçlar, altcoinler ile benzerlik gösteriyor. Çünkü altcoin piyasasında her biri farklı bir amaca hizmet eden altcoinler bulunmaktadır. Fakat, kripto para borsasında listelenen birçok altcoinin olası bir ayı piyasasında batacağı ve devam edemeyeceği muhtemeldir.
Kripto para piyasasında farklı yatırımlar yapmak isteyen yatırımcılar için altcoinler, Bitcoin haricinde benzer bir yatırımın ucuz bir yoludur. Bu borsalarının gelişmesi, sektörün hacmini yükseltecek, düzenleme ve daha az fiyat hareketliliğinin önünü açacak.
Kripto para kategorimizde daha fazla içeriğe ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu